تعمیرات سنگ نمای ساختمان – ترمیم سنگ نما

تعمیرات سنگ نمای ساختمان
مقدمه
تعمیر نمای ساختمان یکی از موارد مهمی است که باید رعایت شود. برای حفظ زیبایی شهر، امنیت ساکنین درون ساختمان، داشتن نمای سالم و زیبای ساختمان یکی از موارد ضروری و با اهمیت است که مالکان ساختمانی باید به آن توجه کافی داشته باشند. اگر سنگی از نمای ساختمان ریزش کند، باید سریعا برای تعمیر نما و جایگزین کردن سنگ ریزش کرده اقدام کنید، البته راه های بسیاری برای حفظ سنگ از نما وجود دارد که رعایت هر یک از آن ها درحفظ هویت و اثر بخشی ساختمان مهم خواهد بود.سنگ نما در اثر گذشت زمان و برخورد عوامل خارجی مختلف مانند: نفوذ نم ورطوبت، وزش باد، زلزله، نشست ساختمان، سرما و گرمای شدید پایداری و مقاومت خود را از دست می دهد و هر لحظه امکان شل شدن و ریزش از جایگاه نما به پایین ارتفاع را خواهد داشت. بنابراین پیش از آن که دیر شود باید فکر چاره باشید و برای تعمیر سنگ نمای ساختمان خود اقدام کنید. در دنیای امروز به علت افزایش جمعیت و ساخت و ساز ساختمان های مرتفع، دسترسی کارگران به ارتفاعات بالا تنها به کمک طناب و بدون داربست و داشتن تخصص و تبحر لازم برای انجام کار خواهد بود، در ادامه مطالب با ما همراه شوید.
بازسازی ساختمان از چه بخشی آغاز خواهد شد؟
اولین جایی که چشم هر بیننده به آن میافتد بخش نمای ساختمان است. به همین دلیل تعمیر و بازسازی ساختمان از بخش نما آغاز خواهد شد.
نماهای امروزی به کمک موادی به دیواره اصلی تثبیت میشود و در صورت عدم رسیدگی به آن ها ممکن است سقوط کند. اما اگر بخواهیم این نماها را با نمای قدیمی مقایسه کنیم. در نماهای قدیمی عمدتا ریزش به شکل متفاوتی بوده و درضمن خرابی از نوع ترک و فرسودگی بوده است.
استفاده از طناب بهتر است یا داربست؟
امروزه، استفاده از طناب و بدون داربست جایگزین بسیار مهمی برای داربست می باشد. زیرا به کمک طناب، به همه نقاط دوردست ساختمان می توانید دسترسی پیدا کنید، نقاطی که از عهده کارگران عادی برنخواهد آمد.به طور مثال: نصب تهویه، کولر
با استفاده از طناب، کیفیت و سرعت عملکرد کلیه کارها در ارتفاعات ساختمانی افزایش پیدا خواهد کرد. از سویی دیگر کارها در مدت زمان کوتاه و صرفه جویی اقتصادی انجام خواهد شد. به کمک طناب ،امنیت شغلی و کاری برای کارگران متخصص آموزش دیده به وجود خواهد آمد و این افراد در کمال آسودگی به انجام کار خواهند پرداخت.
با استفاده از طناب، فضای کمی اشغال خواهد شد و دیگر نیازی به کسب اجازه از همسایگان نیست .از سویی دیگر هزینه های مربوط به نصب و جمع آوری داربست حذف خواهد شد.
امروزه شرکت های معتبر خدمات نما ساختمانی کارگران آموزش دیده را برای کار در بخش ارتفاعات ساختمانی استخدام می کنند.
این کارگران دوره های لازم و آشنایی کامل با انواع ابزار استاندارد برای خدمات ساختمانی را دیده اند. از سویی دیگر کار با طناب را جز شغل اول خود میدانند، با توجه به حقوق و مزایایی که این شغل دارد، کشش جوانان برای استخدام در شرکت های معتبر خدمات نما ساختمانی افزایش یافته است .البته کارگران در این بخش باید تست سلامت و صلاحیت روحی و جسمی داده باشند و پس از تایید به استخدام شرکت مورد نظر برسند.
شجاعت و شهامت کارگران متخصص جز خصوصیات اصلی این افراد است. زیرا تنها افرادی از ارتفاعات با طناب بالا می روند که هیچ گونه ترس و هراسی نداشته باشند. بنابراین اگر فردی مشکل قلبی داشته باشد، نباید وارد این حرفه شود.
تعمیر سنگ نمای ساختمان های قدیمی
علت بازسازی سنگ نماهای قدیمی ریزش بندکشی بین سنگ ها و یا ترک های روی آن می شود که باعث نفوذ آب به درون ساختمان می شود که به طور معمول گچ داخل نم و رطوبت خواهد زد. در چنین مواردی به آسانی با طناب می توان ترک های روی نما ساختمان و بندکشی آن ها را انجام داد.
دانستن چه اطلاعاتی برای شکل صحیح تعمیر سنگ نما ساختمانی الزامی است؟
علاوه بر تخصص کار در ارتفاع نیاز به داشتن تخصص در نصب انواع سنگ نما می باشد، زیرا گاهی ممکن است یک یا چند عدد از سنگ های نما به دلایل مختلف افتاده باشد، به این ترتیب در هنگام تعمیرات نما باید سنگ شبیه از نظر ابعاد و رنگ تهیه کرده و با استفاده از چسب و یا مخلوط سیمان سفید و پودر سنگ در جای خویش قرار بگیرد. به همین دلیل مقداری از سیمان پشت سنگ آسیب دیده برداشته شود، تا عملیات تعمیرات نما ساختمان به بهترین حالت ممکن شود. تعمیرات نما ساختمانی باعث میشود تا ظاهر بیرونی یک ساختمان پس از سالها مراقبت گردد.
اما اقدام اولیه پیش از تعمیر سنگ نمای ساختمان، اجرای صحیح عملیات پیچ و رولپلاک میباشد. در نظر داشته باشید این محکم کاری سنگ با طناب سخت تر از داربست خواهد بود، البته امروزه به دلیل افزایش جمعیت، ساخت و سازهای متعدد و ساختمان های مرتفع از طناب استفاده میشود.
فاصله پیچ ها بر اساس استاندارد نه خیلی کم و نه خیلی زیاد باشد. علاوه بر آن، علت ریزش سنگ های نما و جنس سنگ باید مورد بررسی قرار گیرد. درضمن طراحی نما باید مورد بازبینی قرار گیرد.
تعمیر انواع نمای ساختمان
تعمیر نمای آجری: بر اساس تجربیاتی که کارگران متخصص در امر تعمیرات نما به دست آوردند، نشان میدهد، که نمای آجری احتیاجی به تعمیر خاص ندارد، به طوری که تنها کافیست از رزین بر روی آن ها استفاده نمود تا عمر نما آجری بالا رود و شفافیت و تازگی خاصی پیدا نماید.
تعمیر نمای سنگ: اگر سنگ مرمر و قدیمی باشد، از دریل هیلتی برای سوراخ کردن آن و پیچ کردنش استفاده نخواهد شد، زیرا ترک خواهد خورد و بزودی می شکند. بنابراین برای سوراخ کاری سنگ از دریل معمولی استفاده خواهد شد.
برای رفع شوره بر روی سنگ نمای ساختمان چه کاری باید انجام داد؟
در قدیم برای رفع شوره و کثیفی بر روی سطوح نما از روش ترمیم نما استفاده می کردند. در آن زمان افراد متخصص نبودند تا تشخیص دهند که برای رفع شوره باید از نماشویی استفاده شود. اما امروزه از نماشویی برای تمیز کردن سطوح آلوده، شوره دار، کثیف، جرم گرفته سنگ نما استفاده می شود.این کار با 2 روش استفاده از داربست و یا طناب توسط متخصصان آموزش دیده به بهترین شکل ممکن صورت می گیرد.
دستگاه واتر سند بلاست فشار قوی آب برای تمیز کردن سطوح جرم گرفته و شوره زده سخت بکار برده میشود. استفاده از سیلیس هم با توجه به جنس نما و حجم شوره بکار برده میشود.
رنگ امیزی نما: یکی از خدمات مهم در بخش تعمیرات نمای ساختمانی رنگ آمیزی نما میباشد. نمای هر ساختمان در اثر گذشت زمان دچار آلودگی، کثیفی، رنگ پریدگی میشود که تنها با شست و شوی نما و رنگ آمیزی جذابیت قدیم خود را به دست خواهد آورد. نقاشی نمای ساختمان در تقویت روجیه افراد تاثیر میگذارد.
پیچ و رولپلاک سنگ نما: برای تعمیر اصلی سنگ هایی که از نما ریزش کردند استفاده از روش پیچ و رولپلاک بهترین گزینه خواهد بود.با پیچ و رولپلاک سنگ نما، کار محکم و مقاوم سازی سنگ در نما انجام میشود و برای مالکان ساختمان هایی که در حال ساخت یا پایان آن قرار گرفتند پیشنهاد میشود برای امنیت ساکنان داخل ساختمان و پیشگیری از وقوع حوادث تلخ و جبران ناپذیر مثل سقوط سنگ نما به پایین ارتفاع حتما عملیات پیچ کردن سنگ انجام شود.
خسارت ها بر اثر سقوط سنگ از نما به پاییین ارتفاع به 2 شکل میباشد. خسارت مالی و جانی
سقوط سنگ از نما به پایین ارتفاع به صورت ناگهانی میباشد و می تواند برای ماشین های پارک شده یا در حال تردد، خسارت مالی بر جا بگذارد.
اما سقوط سنگ از نما به پایین ارتفاع ،برای افراد عابر پایین ساختمان می تواند خسارت و تلفات جانی غیرقابل جبرانی بر جا بگذارد. پس تا دیر نشده از افراد متخصص و با تجربه در امر پیچ و رولپلاک کمک بگیرید.
آب بندی نما: یکی دیگر از خدمات تعمیر سنگ نما در ساختمان، عملیات آب بندی میباشد. نفوذ و ورود نم و رطوبت به درون سنگ پس از بارش باران یا برف، باعث میشود سنگ شل شده و از سطح نما کنده شود و به پایین ساختمان پرتاب شود. که پرتاب سنگ باعث ایجاد خسارت مالی و جانی برای افراد پایین ساختمان خواهد شد. آب از لابه لای درز سنگ به داخل ساختمان نفوذ کرده و باعث ایجاد نم و رطوبت تمام وسایل داخل منزل و زنگ زدگی آن ها و تغییر رنگ دیوار و در نهایت تخریب آن می گردد. امروزه مواد مختلفی برای پوشاندن درز لابه لای سنگ در جهت جلوگیری از ورود آب به داخل سنگ استفاده می شود و از این مواد برای پوشاندن این درزها به خوبی استفاده می شود.که البته مواد نانو یکی از جدیدترین آن ها میباشد.
تعمیر نمای سیمانی: گاهی در اثر نشست ساختمان، ترک های ریز و درشتی روی سطح نمای سیمانی ایجاد خواهد شد و تنها راه حل پیشنهادی و ترمیم پر کردن و پوشاندن این ترک ها به کمک سیمان، پودر سنگ، چسب آب بندی خواهد بود.
جمع بندی
تعمیر سنگ نمای ساختمانی به روش های مختلفی صورت می گیرد. البته این کار توسط کارگران متخصص و با تجربه به روش جدید استفاده از طناب در ارتفاعات ساختمانی انجام می شود. همان طور که بالا توضیح دادیم استفاده از طناب جایگزین مناسبی برای داربست است. به طوری که کارگران با تبحر به کمک طناب به همه نقاط مرتفع و دور دست در ساختمان دسترسی خواهند داشت. نمای ساختمان یکی از موارد با اهمیتی است که برای تمیز و سالم نگه داشتن آن و برای ایجاد امنیت ساکنین داخل ساختمان باید تلاش نمود. به طوری که کوچکترین بخش از نما، در صورت ریزش، باید تعمیر شود و البته این کار تنها توسط کارگران ماهر صورت خواهد گرفت. توجه داشته باشید کار را به دست کارگر بی تجربه نگذارید، زیرا این افراد نه تنها کار تعمیر سنگ نما را نمی دانند بلکه منجر به ضربه زدن به دیگر سنگهای مجاور خواهند شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09129486852